Stacked Up

Do Philly students have the books they need?

Fairhill School

What's here?

Below are textbook inventory records from Fairhill School. We listed the curriculum this school is most likely using in reading and math. You’ll see the minimum instructional materials (usually a textbook and a workbook) we think would be required to learn this curriculum material effectively.

"No records" means the school doesn’t appear to have the text at all. Cost estimates are based on the District’s negotiated prices. Enrollment data is from 2012-2013. These records represent the best available data; schools may have more or less than you see here.

How to use this tool

It’s tricky to ask if a school has enough books. First, you have to ask how many books are in the school, and then you have to ask if they are the right ones. By "right" we mean the books and materials that are aligned to the curriculum the school is using, the new Common Core educational standards, and the state-mandated Keystone and PSSA exams.

More simply: Do the students have enough books to do their homework as well as their classwork, and do those books cover what's going to be on the standardized tests? If you want to know what it would cost to buy more books, you can calculate below by changing the number in the “materials needed” column.

Reading

Language for Learning

Material Price / Material Recorded Inventory Needed Materials Difference Enough
Workbook C/D $10.32 106 57 -1
Workbook A/B $10.32 106 57 -1

It would cost $0.00 to purchase the 0 missing materials listed above for the students in grade K at Fairhill School.


Reading Mastery

Material Price / Material Recorded Inventory Needed Materials Difference Enough
Practice Decodable Stories Takehome Book $12.57 No records found -49 -1
Practice Decodable Stories Blackline Masters $33.90 No records found -49 -1
Practice Standardized Test Formats (BLMs) $38.25 No records found -49 -1
SRA Read-Aloud Library (Includes 1 copy each of 30 titles) $405.00 No records found -49 -1
SRA Read-Aloud Library Teacher Edition (Vocabulary, Comprehension, Writing) $84.30 No records found -49 -1
Lesson Connections $146.70 No records found -49 -1

It would cost $35,315.28 to purchase the 294 missing materials listed above for the students in grade K at Fairhill School.


Imagine It!

Material Price / Material Recorded Inventory Needed Materials Difference Enough
Skills Practice Workbook 2 $14.97 No records found -49 -1
Skills Practice Workbook 1 $14.97 No records found -49 -1
Big Book Package $764.70 No records found -49 -1
Phonemic Awareness and Phonics Kit $1440.90 3 -46 -1
Pre-Decodable and Decodable Takehomes 4c (package of 25) $250.02 No records found -49 -1
Language Arts Big Book $393.57 3 -46 -1

It would cost $135,573.96 to purchase the 288 missing materials listed above for the students in grade K at Fairhill School.


Math

Everyday Math

Material Price / Material Recorded Inventory Needed Materials Difference Enough
My First Math Book $10.92 20 -29 -1
Math at Home Books (Set of 4) $10.92 80 31 -1

It would cost $316.68 to purchase the 29 missing materials listed above for the students in grade K at Fairhill School.


Connecting Math Concepts

Material Price / Material Recorded Inventory Needed Materials Difference Enough
Connecting Math Concepts Workbook 2 $66.21 No records found -49 -1
Connecting Math Concepts Math Fact Worksheets, Level A (Blackline Masters) $61.50 2 -47 -1

It would cost $6,134.79 to purchase the 96 missing materials listed above for the students in grade K at Fairhill School.


View the source on Github.